Haber

UYARI

Değerli bal üreticileri hastalarınıza şifa ararken bal ihtiyacını karşılamak için bal alıyorsunuz. Bal alırken dikkat ediniz. Anzer balı adında satılan bir çok bal bulunmakdatır.Anzer balı sadece rizede yetişir çokda olmaz ve başka ilde satılmaz.

Amerikada adam duruyor anzer balı satıyor. Araşdırıp balı alınız. Birçok sitelerde satılıyor fiyatlarıda hep değişik... 
Biz kendimiz üreticiyiz,kaliteden taviz vermeyiz,ticaret ikinci plandadır.Önceliğimiz müşteri memnuyetidir..

Dikkat edinizki bu işi gerçek yapanlar mağdur olmasın. Arısı olmayıpda bal satanlardan bal almayınız...

Sağlık Bakanlığının yapdığı açıklama Televizyonlarda yapılan reklam ballarının yüzde yüzü glikoz çıkdı.Yani bu oluyorkı satdıkları balları,arılar bile yapmadı hepsi fabrika yapımı ballar.Direk insan sağlığına zarar veriyor.

Anzer Petek Torlak Arıcılık

Biz bal tüketicilerini uyarıyoruz balı bildiniz tanıdığınız kişilerden alınız. Sağlıklı gerçek bal için bizden balı alınız.Anzer petek torlak arıcılık garantisi veriyoruz.Asıl emeği geçenler bu işin hakkını alsın.

ÇAKMA BALCILAR SAHTEKARLARIN BALLARI İNCELEMEDE (Balımız değil adımız organik dedikleri)

Edinilen bilgilere göre, gelen şikayetlerin önemli bir bölümü reklamlarda vaat edilen ‘standartlar’ ile ‘gönderilen ürün’ arasındaki farklardan kaynaklanıyor.

Yetkililer, “ Gelen şikayetlerde ilk sırada miktar konusu geliyor. Tüketiciler TV reklamlarında bahsedilen miktar ile gelen ürün arasında gramaj açısından büyük farklar olduğundan yakınıyor. İncelemelerimiz sonunda kavanozlarda yaklaşık 150-200 gramlık bir fark olduğunu tespit ettik.Tüketicileri aldatan firmalara yaptırım uygulamaya devam edeceğiz” dedi. Bal firmalarıyla ilgili bir diğer şikayet konusu da mukayeseli reklamlar. ‘En hakiki’, ‘Orjinal’, ‘Organik’ , ‘Gerçek’ ‘Saf’ gibi sıfatlarla tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışan bal firmalarının bu ilanlarla tüketicileri yanılttıkları ortaya çıktı.

Bakanlığa bu konuda çok sayıda olay ve şikayet intikal etti.

Bunlardan birisi yetkilileri bile güldürdü. Organik bal sattığını söyleyen bir firmayı arayan bir ziraat mühendisi, “Ben organik tarım uzmanıyım. Bu balın nesi organik, anlamadım. Neden tüketicileri kandırıyorsunuz?” diyerek şirket yetkililerine çıkıştı. Ancak mühendis hiç ummadığı şu yanıtı aldı: “Beyefendi bizim şirketimizin adı ‘organik’. Dolayısıyla sattığımız ballar da organiktir.

Tüketiciyi yanlış yönlendirme gibi düşüncemiz de asla olamaz.” Ödüller de ‘çakma’ çıktı Bu arada bal firmalarının reklamlarında kullandıkları ‘ödüllerinde’ gerçek olmadığı ortaya çıktı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı uzmanları yaptıkları incelemeler şirketlerin ödüllerinin de ‘çakma’ olduğunu ortaya çıkardı. Bu konuda ‘tüketiciyi yanlış bilgilendirdikleri’ için şirketlere para cezası verilmesi bekleniyor. Reklamlara dijital duvar Bal konusundaki önlemler zincirine internette de eklendi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tüketicileri aldatan ve sağlık için tehlikeli madde riski barındıran bal ürünleri satılan 10 internet sitesini ‘Güvenli İnternet Hizmeti’ kapsamından çıkardı.

BTK Başkanı Tayfun Acarer, son günlerde bazı bal ürünlerinin sağlık için tehlikeli madde riski barındırdığına ve bu ürünlerin internet siteleri üzerinden de satışı yapıldığına ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tespitleri olduğunu hatırlattı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından söz konusu bal ürünlerini sattığı belirlenen 10 web sitesinin kendilerine bildirildiğini belirten Acarer, kullanıcıların mağdur olmaması için tüketicileri aldatan ve sağlık için tehlikeli madde riski barındıran ürünlerin satışının yapıldığı tespit edilen söz konusu web sitelerinin ‘Güvenli İnternet Hizmeti’ dışına alındığını kaydetti. Acarer, böylece Güvenli İnternet Hizmeti abonesi olan kullanıcıların, sağlığa zararlı ürün satışı yapan bu tür internet sitelerinden korunduğunu ifade etti.

(kaynak.milliyet) 
                                                ARILAR ZAMANI GERİ ALIYOR
                                    
Yaşlı bal arılarının beyinlerinin, genç arılara özgü sosyal işleri yaptıklarında gençleştiği belirlendi

Amerikalı ve Norveçli bilim adamlarının yaptığı araştırma, yaşlı arıların yuvada sosyal sorumluluk üstlenmesinin beyinlerindeki moleküler yapının değişmesini sağladığını gösterdi.

Araştırmaya imza atanlardan Gro Amdam, daha önce yapılan araştırmalardan arıların yuvada kaldıklarında ve larvalarla ilgilendiklerinde beyinlerinin aktif olduğunu, yuvadan ayrıldıktan sadece iki hafta sonra ise bu hayvanların kanatlarının zayıfladığı, tüylerinin döküldüğü ve beyin faaliyetlerinin durduğunun bilindiğini belirtti.

Amdam, bu bulgulardan yola çıkarak yaşlı arıların yeniden larvalarla ilgilendiklerinde beyinlerinin nasıl etkileneceğini araştırdıklarını ifade etti.

Araştırmacılar, yuvadan larvalarla ilgilenen genç arıları çıkardı ve sadece kraliçe arı ve larvaları bıraktı. Bazı yaşlı arılar besin aramaya gitti, bazı yaşlı arılar ise yuva ve larvalarla ilgilendi. 10 gün sonra yuvada larvalarla ilgilenen yaşlı arıların yaklaşık yarısının yeni şeyler öğrenme yeteneğinin büyük oranda arttığı görüldü.
Bu arıların beyninde insanlarda da bulunan ve unutkanlığa karşı koruyan Prx6 ile diğer proteinleri koruyan şaperon proteinine de rastlandı.

Gro Amdam ve ekibi, bu sonuçların insanlarda sosyalleşmenin ileri yaşa bağlı unutkanlığın yavaşlamasına ya da önlenmesine ışık tutabileceğini vurguladı.
Araştırma, “Experimental Gerontology” dergisinde yayımlandı

UYARI
Değerli bal üreticileri hastalarınıza şifa ararken bal ihtiyacını karşılamak için bal alıyorsunuz. Bal alırken dikkat ediniz. Anzer balı adında satılan bir çok bal bulunmakdatır.Anzer balı sadece rizede yetişir çokda olmaz ve başka ilde satılmaz.Rizenin en güvenilir arıcısı balcılarındanız.Sonradan arıcı olup öyle karalama yapan arıcılardan değiliz.Karalama yapıp kendilerini öne çekmeye çalışan meslektaşlar paranın peşindedir başka dertleri yoktur...